Jak działa powłoka hydrofobowa?

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Powłoki hydrofobowe nakłada się na różne materiały, aby chronić je przed negatywnym wpływem wody i zanieczyszczeń, które ona ze sobą niesie. Najczęściej powłoki hydrofobowe nakłada się na dwa, często występujące w naszych domach i budynkach materiały: kamień i szkło.

W obu wypadkach powłoka hydrofobowa tworzy na powierzchni materiału film, który staje się zewnętrzną warstwą materiału. A zatem woda, a wraz z nią związki magnezu, wapnia i żelaza trafiają na powłokę hydrofobową, która zabezpiecza szkło czy kamień. Ale jak to dokładnie działa?

Zachowanie wody na zabezpieczonym powłoką hydrofobową szkle i kamieniu

Powłoki różnią się między sobą i też są tworzone na różnych bazach: polimerów (silikonów, siloksanów) lub krzemianów (tzw. powłoki ceramiczne). Co ciekawe są również powłoki hydrofobowe na bazie wody. Jednak wszystkie mają cechę wspólną – łączą się z zewnętrzną warstwą materiału, wypełniając mikropory, mikrorowki, mikrowgłębienia. Dzięki temu materiał staje się gładszy i twardszy, jak również przestaje przyciągać wodę. Po określonym czasie, który jest różny w zależności od konkretnej powłoki, utwardza się ona osiągając pełnię swoich możliwości. Najczęściej jest to kilka godzin, rzadko dłużej niż doba. Po utwardzeniu powłoka jest gotowa do działania, czyli ochrony materiału przed wodą i innymi substancjami. W praktyce taką ochronę widzimy w formie tworzenia się wyizolowanych kropel wody, co często określamy jako perlenie się wody na powierzchni. Oznacza to, że woda szybciej i łatwiej opuszcza szkło lub kamień, czyli jej szkodliwy wpływ jest bardzo ograniczony.

Powłoki hydrofobowe pełnią ważną rolę w utrzymywaniu czystości i estetyki szkła, kamienia i wielu innych materiałów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsza powłoka nie jest wieczna. Jej skuteczność stopniowo maleje (tzw. powłoki półtrwałe – semi-permanentne), co oznacza, że do pełnej i długoletniej ochrony proces hydrofobizacji należy powtarzać. Jak często i na jakich zasadach to znowu zależy od konkretnej powłoki, na którą się decydujemy. Najczęściej są to okresy półroczne – dwuletnie. Regularne powtarzanie procesu hydrofobizacji zagwarantuje czyste szkło i czysty kamień przez długie lata.

Purity:Warsaw
ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa
NIP: 522-293-41-25

Regulamin strony | Polityka prywatności

Back to Top